Nová Hlína a Stará Hlína

Nová Hlína

Nová Hlína je místní část města Třeboň. Nachází se 4 km na severovýchod od Třeboně. Právě zde se nachází náš penzion.

Vesnička leží v bezprostřední blízkosti rybníka Rožmberk a je obklopena krásnou přírodou. Přes náves vede cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně.

Za zmínku stojí historický kamenný most přes rybník Vítek

Najdete ho na cestě mezi Novou a Starou Hlínou. Most je dílem schwarzenberského stavitele Josefa Rosenauera a byl vybudován r. 1781. Na tomto mostě byla točena scéna z pohádky "Byl jednou jeden král", kdy byla do vody vysypána sůl z celého království.

Stará Hlína

Stará Hlína je místní část města Třeboň. Nejstarší písemná zmínka o obci Hlína pochází z roku 1331, kdy jsou jako její majitelé zmiňováni Rožmberští rytíři.

Stavba rybníka Rožmberk zasáhla do katastru obce, voda zaplavila bývalou tvrz a také tzv. Moravskou cestu z Třeboně do Jindřichova Hradce. Aby formanské vozy nemusely objíždět rybník až přes Lomnici nad Lužnicí, nechal Krčín postavit v r. 1594 most z dřevěné kulatiny dlouhý 902 m přes zátoku mezi Starou a Novou Hlínou a v r. 1604 další jižněji v místě vtoku tehdejší Lužnice do Rožmberka. V r. 1659 byl tento most nahrazen bytelnějším usazeným na dubových pilotách. Při velké povodni v r. 1670 se most doslova „položil“ na stranu, to se opakovalo při každé větší vodě. V r. 1741 se k Třeboni obsazené Francouzi blížilo rakouské vojsko a tak pro jistotu přikázal francouzský velitel oba mosty strhnout.

Až v letech 1781 a 1799 nechali Schwarzenberkové postavit mosty nové, kamenné, o 5 a 12 polích. Než byla upravena nová trasa silnice E 551, sloužily až do r. 1988 běžné silniční dopravě, nyní ji využívají pěší a cyklisté. Pětiobloukový most byl poškozen při povodních v r. 2002, podařilo se jej ale opravit a v r. 2004 znovu otevřít veřejnosti. Oba mosty jsou chráněny jako technická památka.

Pokud se Vám naše ubytování v Nové Hlíně u Třeboně líbí, budeme rádi za Vaši návštěvu.

Rezervace ubytování


 

Kontakty

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout